06 september 2021

Våld mot barn förekommer i alla delar av samhället och arbetar du med barn så innebär det att du möter barn som utsatts för våld eller övergrepp.

Barnafrid vill att alla som arbetar med barn ska ha kunskap om våld och traumatisering för att kunna upptäcka, bedöma och agera. Under hösten arrangeras flera evenemang och utbildningsinsatser för yrkesverksamma som i sitt yrke möter barn. Välkommen med din anmälan!

Utbildningar och kurser

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Två personer i närbild, givare till LiU

LiU-alumn ger tillbaka till framtidens forskning

Rolf Skoglund är en engagerad person som med sitt intresse för teknik rör sig i gränslandet mellan näringsliv och forskning. När Linköpings universitet fyllde 50 år väcktes en tanke om att ge tillbaka till det lärosäte där han började redan 1972.

manlig doktorand i campusmiljö.

Ny studie nyanserar vanlig bild av hur läkemedel prissätts

En vanlig uppfattning är att läkemedelsföretag sätter sina priser precis vid tröskeln för att komma in i högkostnadsskyddet. Ny forskning från Linköpings universitet bidrar till att nyansera den bilden.

En man i kostym och glasögon ler.

Juristen Johan Höök blir gästprofessor i Moa Martinsons namn

Centrum för kommunstrategiska studier förstärks hösten 2026 med kompetens inom kommunalrätt och lagstiftningsarbete. Under två år ska juristen Johan Höök verka som gästprofessor, hans ambition är att bidra med praktiska erfarenheter från sitt arbete.