30 april 2021

I slutet av maj förväntas riksdagen anta ett lagförslag om att införa ett särskilt barnfridsbrott. Det nya brottet innebär att det blir straffbart att utsätta ett barn för att bevittna brott i en nära relation. Med anledning av detta bjöd vi in regeringens särskilda utredare Linn Pantzar som tog fram betänkandet som ligger till grund för lagförslaget, att föreläsa i ämnet.

Du hittar en sammanfattande artikel från föreläsningen samt en inspelning av densamma här nedan.

Inspelad föreläsning

Senaste nytt från LiU

Maskininlärning

Statistikprogrammet vid LiU firar 40 år av samhällsnytta

Från slumptabeller till visualisering av data. Statistikprogrammet vid LiU fyller 40 år. Utbildningen har format generationer av analytiker som idag arbetar med allt från samhällsplanering till AI-utveckling, och behovet av statistisk kompetens ökar.

Två unga kvinnor diskuterar på lab.

Spermiernas molekyler kan förutsäga IVF-framgång

Spermien är inte en passiv leverantör av arvsmassa till ägget. En ny studie visar för första gången att vissa molekyler som kommer med spermierna, så kallade mikro-RNA, bidrar till embryots utveckling flera dagar efter befruktningen.

Rymden inte bara teknik – även plats för kultur och etik

I skuggan av raketer, satelliter och miljardärers rymdprojekt växer ett nytt forskningsfält fram. Det handlar om att förstå rymden även som en kulturell, politisk och etisk arena.