30 september 2025

Universitetslektor Rebecca Böhme har utsetts till mottagare av Eric K. Fernströms pris 2025 för yngre, särskilt lovande och framgångsrika forskare vid Linköpings universitet.

Rebecca Böhme. Fotograf: THOR BALKHED
Rebecca Böhme, årets mottagare av Eric K. Fernströms pris till yngre, särskilt lovande och framgångsrika forskare, vid Linköpings universitet. (Arkivbild)

Hon får priset för sin innovativa och framgångsrika forskning om de mekanismer som formar vår självuppfattning.

- Jag blev verkligen glatt överraskad och hedrad när jag fick beskedet om att jag blivit tilldelad priset, säger hon.

”Väldigt motiverande inför framtiden”

Rebecca Böhme är universitetslektor och verksam vid Centrum för social och affektiv neurovetenskap (CSAN). Hon leder Böhme Lab och hennes forskragrupps mål är att förstå hur hjärnan och kroppen tillsammans formar vår uppfattning av ”jaget”. För att utforska hur vi uppfattar oss själva använder de beteendetester, hjärnavbildning, psykofarmakologiska interventioner och psykofysiska metoder.

- Att veta att forskningen som mitt team och jag har genomfört uppmärksammas på denna konkurrensutsatta nivå är väldigt motiverande inför framtiden, säger Rebecca och fortsätter:

-Det uppmuntrar mig att fortsätta framåt, att ställa nya frågor och att fortsätta bygga broar mellan vetenskap, klinisk tillämpning och kommunikation med allmänheten.

Vad tror du är nyckeln till din framgång och varför du fick priset?

Rebecca Böhme sitter i konferensrummet under ett labbmöte med sin forskargrupp.
Rebecca Böhme under ett labbmöte i Tinnerbäckshuset. (Arkivbild) Foto: John Karlsson
- Jag tror att priset inte bara handlar om den vetenskapliga kvaliteten, utan också om hur relevant vårt arbete är för patienter och den kliniska vardagen. Frågan om hur vi uppfattar vårt jag är något som berör oss alla, och det är en nyckelmekanism som behöver uppmärksammas.

Hur kommer du att fortsätta framåt med din forskning?
- Min tidigare forskning lade grunden genom att undersöka störningar i självuppfattningen i olika grupper. Framöver kommer jag att använda samma perspektiv för att studera långvarig sorg och hur vi anpassar oss vid en förlust.

Priskommitténs motivering:

Rebecca Böhme bedriver innovativ och framgångsrik forskning om de neurala mekanismer som formar vår självuppfattning, närmare bestämt hur vi skiljer på ”jag” och ”andra”.

Med hjälp av funktionell magnetisk resonanstomografi av hjärnan, beteendemätningar,
psykofarmakologiska interventioner och psykofysiska metoder har hon kunnat visa hur distinktionen mellan ”jag” och ”andra” är störd vid tillstånd som schizofreni, autism och ADHD. Hon undersöker också mekanismerna vid normalt sorgearbete och förlängt sorgesyndrom.

Rebecca Böhmes unika forskningsprogram har genererat betydande forskningsanslag, bland annat ett ERC starting grant.

Årets prisutdelning äger rum på Forskningens dag i Lund den 5 november.

FAKTA

Rebecca Böhme

Universitetslektor och verksam vid Centrum för social och affektiv neurovetenskap (CSAN). Hon leder Böhme Lab.

Ålder: 39
Bor: Brokind
Familj: Min man, två söner, fyra katter, två hästar, sex höns och en sköldpadda.
Kopplar av med: En ridtur i skogen.
Motto: Mellan stimulus och respons finns ett utrymme. I det utrymmet ligger vår makt att välja vår respons. I vår respons ligger vår tillväxt och vår frihet. (Ursprung okänd, felaktigt tillskrivet Viktor Frankl).

 

Fernströmspriset

Fernströmpriset är ett samlingsnamn för svenska utmärkelser som Fernströmstiftelsen delar ut till medicinska forskare i Norden.

Fernströmpriset är ett samlingsnamn för svenska utmärkelser som Fernströmstiftelsen delar ut till medicinska forskare i Norden.

Priset består dels av det stora priset (nordiska priset) som delas ut till en ledande nordisk forskare och dels av sex mindre priser till unga lovande forskare vid Sveriges medicinska fakulteter (svenska priset).

Skeppsredaren, Med.dr h.c. Eric K. Fernström föddes i Karlshamn den 4 juli 1901. Han var son till ingenjör Alfred Kofoed Fernström, en dynamisk och framgångsrik företagsledare och hans hustru Emma, född Hammar.

År 1978 bildades Eric K. Fernströms Stiftelse för främjande av vetenskaplig medicinsk forskning. Stiftelsens främsta syfte är att årligen dela ut penningpriser till forskare, som gjort särskilt framstående insatser inom de medicinska vetenskaperna, samt att lämna bidrag till internationella vetenskapliga symposier.

Böhmes forskargrupp: Esto-Lab (Experiencing Self Through Others)

Mer om Rebecca Böhme

Senaste nytt från LiU

En grupp kvinnor som står bredvid varandra.

Fler familjehem behövs – få vill ta uppdraget

Behovet av familjehem ökar, samtidigt vill få ta emot ett utsatt barn. Brist på tid och plats uppges som vanliga skäl. I ett nytt projekt ska forskarna även ta reda på vad som får nuvarande familjehem att vilja fortsätta och ta emot fler barn.

En man som håller en presentation för en grupp människor.

LiU satsar på nytt excellenscenter inom analytisk sociologi

Linköpings universitet har startat ett nytt excellenscenter inom analytisk sociologi. Satsningen ska stärka teoridriven forskning, internationella samarbeten och långsiktig utveckling inom ett av LiU:s internationellt ledande forskningsområden.

En kvinna som står framför en svampliknande struktur.

Jessica Sjöholm Skrubbe läser samhället genom konsten

Som tonåring upptäckte hon hur modernismens verk kastade ett nytt ljus över samtiden. I dag är hon professor vid LiU och undersöker hur offentlig konst är en viktig del av demokratin och hur mobilitet formar konstvärlden.