23 april 2021

Sedan datainsamlingen inom SCAPIS avslutades 2018 har ett omfattande arbete pågått med att samla data från studiens alla sex sites i en nationell databas. 17 mars 2021 öppnar nu SCAPIS Portal genom vilken forskare i Sverige kan ansöka om data från SCAPIS.

Fotografi av sjuksköterska som mäter blodtryck och puls på patient

SCAPIS Portal återfinns via SCAPIS nationella hemsida riktad till forskare, www.scapis.org Där finns också information kring vad som krävs för att göra en ansökan om data från SCAPIS samt uppdaterad information om data som finns att ansöka om i nuläget. För att kunna göra en ansökan i Portalen behöver man skapa ett konto. Det går dock att söka bland och se datavariabler i Portalen utan att skapa konto och logga in. Genom SCAPIS Portal får du som forskare tillgång till en världsunik kunskapsbank för forskning om hjärta, kärl och lungor.

SCAPIS

Senaste nytt från LiU

Forskaren visar materialet Zeolit.

De vill minska CO2-utsläpp från byggnader

Finns det ett sätt som både kan minska byggnaders koldioxidutsläpp och samtidigt vara inkomstbringande? LiU-forskarna Vlatko Milic och Bahram Moshfegh undersöker just detta.

"Hud på spruta" ett steg mot nytt sätt att läka brännskador

Forskare har skapat vad som skulle kunna kallas ”hud på spruta”. Gelen med levande celler kan 3D-printas till ett transplantat, visar en studie gjord på möss. Tekniken kan på sikt bidra till nya sätt att behandla brännskador och svåra sår.

Ann-Charlotte Münger vid datorn.

Uppmärksammad utbildning om våld mot unga får fortsättning

Digital utsatthet. Gängkriminalitet. Det är några teman som ingår i en utbildning om våld och utsatthet bland skolelever som kunskapscentret Barnafrid nu tar fram. Målgruppen är lärare i grundskolan.