27 april 2023

Regeringen har utsett Susanne Thedéen till ny ordförande för LiU:s universitetsstyrelse efter avgående Lena Sommestad. Susanne Thedéen är överantikvarie vid Riksantikvarieämbetet och väl bekant med LiU eftersom hon redan sitter som ledamot i styrelsen.

En person står vid en väggSusanne Thedéen blir ny ordförande för LiU:s universitetsstyrelse. Foto Niklas Ehlén/CC BY Hur tänkte du när du fick frågan om att bli styrelseordförande för LiU?

– Jag blev mycket hedrad och stolt över frågan att som ordförande få leda arbetet i Linköpings universitetsstyrelse de kommande åren. Efter fyra år som ledamot i styrelsen är det med förväntan men också med stort ansvar jag axlar rollen.

Vilka är de viktigaste frågorna för LiU:s styrelse just nu?

– Det finns flera viktiga frågor för styrelsen framgent. En sådan är att stödja rektor och universitetsledningen i arbetet med genomförandet av den strategiska planen. En annan fråga av vikt är inriktningen på det utbildnings- och forskningspolitiska området, inte minst den kommande forskningspropositionen. Och så givetvis att säkerställa en fungerande intern styrning och kontroll, en kärnuppgift för alla universitetsstyrelser.


Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En grupp människor som står framför en röd byggnad.

Living labs ska forma framtidens jordbruksteknik

Ett nytt projekt tar nu form för att stärka samverkan mellan lantbruk, forskning och teknik i Sverige: Agri Living Lab Sweden.

Två kvinnor står framför två datorskärmar.

Här formas framtidens säkerhetsexperter

Cybersäkerhetslabbet på Campus Valla är en specialdesignad miljö där studenter kan träna både etisk hackning och skydd mot angripare.

En man med skalligt huvud och svart skjorta.

Rymdpsykolog – då får inget skjutas upp

Han började läsa till civilingenjör men hoppade av. Istället blev det psykologprogrammet. Men något skavde fortfarande. Nu läser han till både psykolog och civilingenjör. Och en del av det är astronauten Marcus Wandts förtjänst.