I fokus: Klimat

Klimatförändringarnas konsekvenser märks allt tydligare och forskningen visar att det krävs drastiska åtgärder för att vända utvecklingen.
LiU-forskare deltog i Förenta nationernas klimatkonferens COP 27, där världsledare, forskare och organisationer samlades för att diskutera problemen och förhandla om lösningar. Vid LiU finns omfattande forskning om hållbar utveckling och starka forskargrupper inom bland annat klimat och klimatpolitik.

LiU-forskare om COP 27

Gäster Stephen Woroniecki och Malaika Mikaelsson ler och tittar in i kameran.

Podd: The question of loss and damage

Efter intensiva förhandlingar vid COP 27 nåddes en överenskommelse om en fond för "loss and damage". Hör LiU-forskarna Stephen Woroniecki och Malaika Mikaelsson i Temapodden (på engelska).

The question of loss and damage

Nyheter om klimatforskning

Han leder världens första forskarnätverk om klimatförnekelse

Möt Martin Hultman

Kunskap om klimatförändringarna räcker inte för att hejda den globala uppvärmningen. Beslutsfattare som säger en sak och gör en annan kan förklara varför. Martin Hultman, docent vid Chalmers tekniska högskola och Årets alumn 2021, leder världens första forskarnätverk för studier av klimatförnekelse.

Läs också reportaget: Klimatförnekelse domineras av männen

Centrumet CSPR studerar hur världen kan ställa om