12 april 2024

Rektorn vid Linköpings universitet, Jan-Ingvar Jönsson, har blivit utsedd till ny ordförande för det europeiska nätverket för innovativa universitet i Europa, ECIU.

En person i profil.
"ECIU fyller en viktig funktion och jag är stolt över att de närmaste tre åren få verka som dess ordförande", säger Jan-Ingvar Jönsson. Fotograf: David Brohede

ECIU (European Consortium of Innovative Universities) består av 13 lärosäten i Europa och ett i Mexiko med den gemensamma nämnaren att de är innovativa inom högre utbildning och att entreprenörskap och samverkan med omgivande samhälle är centralt i deras verksamhet.

För att lösa vår samtids stora globala utmaningar krävs ett mer aktivt samarbete inom akademin. ECIU fyller en viktig funktion och jag är stolt över att de närmaste tre åren få verka som dess ordförande, säger Jan-Ingvar Jönsson.

ECIU har bland annat bildat ett virtuellt universitet, ECIU University, med utmaningsbaserat lärande som ger studenterna möjlighet att utifrån sina teoretiska kunskaper finna lösningar på verkliga problem, tillsammans med andra studenter inom nätverket.

Det är ett innovativt sätt att bedriva utbildning över landsgränserna där studenternas lösningar kan skapa verklig nytta, konstaterar Jan-Ingvar Jönsson.
Kurserna som studenterna kan söka varierar i längd och utformning. Från någon enstaka högskolepoäng upp till en hel termins studier. Vissa kurser är helt online, andra bygger på självstudier och en variant är en kombination där kortare tid utomlands förekommer.


Läs mer om ECIU

Senaste nytt från LiU

"Hud på spruta" ett steg mot nytt sätt att läka brännskador

Forskare har skapat vad som skulle kunna kallas ”hud på spruta”. Gelen med levande celler kan 3D-printas till ett transplantat, visar en studie gjord på möss. Tekniken kan på sikt bidra till nya sätt att behandla av brännskador och svåra sår.

Ann-Charlotte Münger vid datorn.

Uppmärksammad utbildning om våld mot unga får fortsättning

Digital utsatthet. Gängkriminalitet. Det är några teman som ingår i en utbildning om våld och utsatthet bland skolelever som kunskapscentret Barnafrid nu tar fram. Målgruppen är lärare i grundskolan.

Murat Mirata, universitetslektor, och Marianna Lena Kambanou, biträdande universitetslektor, utanför A-huset.

LiU-forskare: Stora möjligheter till ökad resurseffektivitet

Behovet av att få mer kunskap och erfarenhet av implementering av industriell symbios i Europa ledde till EU-projektet Coralis – nu är det avslutat. Forskare från LiU har ansvarat för två av dess huvudområden: utbildning och forskning inom ledning.