21 mars 2022

"Distributed Optimization for Control and Estimation", det är titeln på den doktorsavhandling av Shervin Parvini Ahmadi som i mars blev historisk.

Disputation med Shervin Parvini Ahmadi, avdelningen för reglerteknik, ISY
Shervin Parvini Ahmadi under sin disputation. Fotograf: Per Wistbo Nibell
Historisk i den bemärkelsen att det var den hundrade disputationen vid avdelningen som tillhör institutionen för systemteknik, ISY. 1982 genomfördes den första disputationen vid avdelningen och nu, ganska exakt 40 år senare, genomfördes den hundrade.

Bakom avhandlingen står Shervin Parvini Ahmadi som har handletts av professor Anders Hansson. Opponent vid disputationen var professor Tamas Keviczky, Delft University of Technology, Nederländerna.

- Den historiska händelsen kommer att uppmärksammas senare i år med både firande och en workshop, berättar Martin Enqvist, avdelningschef för avdelningen för reglerteknik.

FAKTA: Doktorsavhandling nummer 100

Doktorand: Shervin Parvini Ahmadi
Titel: Distributed Optimization for Control and Estimation
Opponent: Professor Tamas Keviczky, Delft University of Technology, Nederländerna
Handledare: Professor Anders Hansson

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Den första maskinen som användes för att analysera torkning med torr luft.

Nobelprisbelönad teknik torkar spannmål – utan värme

Nobelprisbelönad teknik används nu i svenskt lantbruk. På Hasta Gård har försök visat att spannmål kan torkas utan värme och med betydligt mindre energi. Forskningen bedrivs inom ett innovationsprojekt där bland annat Agtech Sweden vid LiU medverkar.

Äldre man och ett litet barn skrattar mot varandra.

Mannens livsstil kan påverka barnbarnens hälsa

Kost, rökning och infektioner bidrar till ett slags biologiskt minne som kan föras över till kommande barn. LiU-forskare har i en översiktsartikel lagt fram en teori om pappans bidrag till sina ättlingars skydd mot infektioner.

Lisa Guntram utanför förlossningen på universitetssjukhuset i Linköping.

Kvinnor brottas med normer efter förlossningsbristning

Normen säger att en kvinna snabbt ska bli aktiv igen efter att ha fött sitt barn. Men efter en andra gradens förlossningsbristning kan det vara omöjligt. I en ny studie berättar kvinnor om frustration när förväntningarna krockar med verkligheten.