22 september 2023

Ett nytt samarbete mellan LiU och Naturvetenskapliga fakulteten i Sfax, Tunisien, kommer att möjliggöra mobilitet och utbyte för doktorander och lärare inom båda organisationerna. Detta samarbete sker inom materialvetenskap.

Svenska flaggan, EU-flaggan, LiU-loggan, Loggan för naturvetenskapliga fakulteten i Sfax, Tunisien mfl.

Det är Erasmus+ International Credit Mobility (ICM) som möjliggör samarbeten med institutioner i icke-europeiska länder och omfattar utbyten i båda riktningarna.

Programmet bidrar till globalt samarbete inom högre utbildning och kompetensutveckling vid den samordnande institutionen i Sverige och partnerorganisationer i utomeuropeiska länder.

Detta samarbete sker mellan Avdelningen för konstruktionsmaterial (KMAT) på Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling vid Linköpings universitet, och laboratoriet för materialvetenskap och miljö (LMSE) på kemiska institutionen vid Sfax naturvetenskapliga fakultet (FSS), Tunisien.


Den totala budgeten för projektet är cirka 870 000 svenska kronor som ska täcka forskarnas kostnader bland annat resor. Totalt kommer tolv utbyten att genomföras för inkommande och avresande lärare och doktorander mellan båda organisationerna.


Projektet fokuserar på tematiken materialvetenskap och teknik och mer specifikt på "Hållbara material baserade på naturliga fibrer för solar-termisk avsaltning" (STD). Detta ämne kommer att undersökas av forskarstuderande som kommer att samarbeta mellan de två institutionerna.


LiU och FSS forskning inom dessa områden kommer att utvecklas mer effektivt genom samarbete. Båda universiteten betraktar rörlighet och utbyten som ett möjliggörande initiativ för att konsolidera långvariga och ömsesidigt fördelaktiga transatlantiska förbindelser för att bidra till att främja den internationella nivån för deras utbildnings- och forskningsprogram, säger Mohamed Sabhi Loukil, biträdande professor på Avdelningen för konstruktionsmaterial (KMAT) vid Linköpings universitet.

Projektet startade 1 augusti 2023 och pågår i tre år.


För mer information om projektet: Mohamed Loukil

För mer information om ICM: Mårten Rosander.

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En man och en kvinna i slöja sitter och pratar vid ett bord inne på biblioteket. De har böcker och datorer på bordet.

1 000 yrkesverksamma har tagit lärarexamen genom VAL

Över 1 000 yrkesverksamma har de senaste tio åren tagit lärarexamen genom vidareutbildningen VAL vid LiU. Regeringens satsning har gjort det möjligt för personer som arbetat i skolan utan examen att studera vidare och bli legitimerade lärare.

Två kvinnliga studenter.

Startups möter försvarsindustrin i prisat exjobb

Startup-företag står för snabbhet och nya, smarta lösningar. Hur matchar det med tillverkningsindustrin? Civilingenjörerna Matilda Kristensen och Silje Graarud får Christer Giléns stipendium för sin masteruppsats.

Professor Maria Brandén framför en dörr.

Slump och samband – så blev Maria Brandén sociolog

Sociologen Maria Brandén studerar samhället ur fågelperspektiv. Som ledare för Institutet för analytisk sociologi vid Linköpings universitet vill hon skapa forskning som påverkar viktiga politiska beslut.