15 mars 2018

Charlotta Plejert, Camilla Lindholm och Robert W. Schrauf är redaktörer av den internationella boken Multilingual Interaction and Dementia.

I boken Multilingual Interaction and Dementia presenteras internationell lingvistisk forskning med fokus på interaktion i flerspråkiga möten med personer med demens i olika sociala sammanhang, både hem- och vårdmiljö. Forskningen bygger på användandet av metoder som konversationsanalys, etnografi och diskursiv konstruktionism. I bokens kapitel analyseras de metoder som personer med demens, deras anhöriga och vårdpersonal för att underlätta ömsesidig förståelse. I bokens kapitel betonas hur kvarvarande förmågor kan användas i det kommunikativa samarbetet.

Här har du möjlighet att läsa mer om boken.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

Person i labbrock i labb.

"Vi måste avmystifiera forskaren"

Henrik Pedersen forskar på kemin bakom vårt moderna samhälle. Med en stark passion för att få fler att förstå varför forskning spelar roll lämnar han gärna labbet för att möta både lågstadieelever och tv‑tittare och göra det svåra begripligt.

Två kvinnor sitter vid ett bord och pratar med varandra.

Medicinforskare striktast med etiken – åtminstone i teorin

Forskare inom medicin är striktare medan samhällsvetare, naturvetare och humanister är mer tillåtande. Inställningen till etiskt problematiska sätt att bedriva forskning skiljer sig tydligt åt mellan vetenskapsområden visar en studie från LiU.

En man i svart polotröja.

Markus Heilig blir gärna motbevisad

Berättare med passion för folkbildning. Föreståndare för en av LiU:s starkaste forskningsmiljöer. Och läkare. Markus Heilig forskar om hjärnans biologi vid beroende, och har alltid hela människan för ögonen.