Linköpings universitet tar nu nästa steg för att säkerställa att universitetet fortsätter att ligga i forskningsfronten, både nationellt och internationellt. Med etableringen av så kallade Centers of Excellence (LiU-CoE) får universitetets mest framstående och innovativa forskningsmiljöer en tydligare struktur och ett mer långsiktigt stöd. De fyra avdelningar som benämns excellenscenter är:
• Laboratoriet för Organisk Elektronik (LOE) under ledning av professor Magnus Berggren
• Institutet för Analytisk Sociologi (IAS) under ledning av professor Peter Hedström
• Centrum för Social och Affektiv Neurovetenskap (CSAN) underledning av professor Markus Heilig
• Artificiell intelligens och integrerade datorsystem (AI4X) under ledning av professor Fredrik Heintz
Ett Center of Excellence är en satsning som samlar en stark kritisk massa av forskargrupper där nya samarbeten kan växa fram och som tillåter risktagande för nyskapande forskning som kan nå internationellt genomslag. Genom att främja vetenskapliga miljöer som idag är eller på mycket god väg att bli världsledande kan såväl framtida som komplementära kompetenser tillvaratas.
- Vi ser de nya excellenscentren som en naturlig fortsättning på den utveckling som vi tagit fram i LiU:s visions- och strategiarbete med målområdet ”Excellens och nytta”. Där står bland annat att vi ska stimulera spetsforskning genom offensiv rekrytering av framstående forskare och erbjuda goda möjligheter för talanger att utvecklas samtidigt som våra existerande kompetenser tas tillvara, säger rektor Jan-Ingvar Jönsson.
- Det här är en strategisk investering för framtiden. Excellenscentren bidrar till ökad kvalitet, och främjar internationalisering, konstaterar vicerektor Matts Karlsson.
Strukturerad uppföljning för långsiktig utveckling
Varje excellenscenter kan sägas vara en femårig kraftsamling inom det utsedda forskningsområdet. Med tydliga riktlinjer för uppföljning och utvärdering av excellenscentren skapas bättre förutsättningar för utveckling och kvalitet. Det innebär att lärosätets mest framgångsrika och dynamiska miljöer kan fortsätta utvecklas, samtidigt som resurserna används där de gör störst nytta.
Universitetsledningen ser detta som ett steg mot ökad transparens och kvalitetssäkring.
– Genom att följa upp och stödja våra forskningscentra på ett strukturerat sätt stärker vi hela universitetets konkurrenskraft och attraktionskraft. Jag ser det också som en möjlighet att bättre stötta en ny generation av forskningsledare, säger rektor Jan-Ingvar Jönsson.
- Med denna satsning tar Linköpings universitet ett kraftfullt steg mot att befästa sin roll som ett ledande forskningsuniversitet, där mod, nytänkande och samverkan står i centrum.
Finansieringen för de fyra excellenscentren är på 25 miljoner kronor per center, dvs 100 miljoner kronor totalt, under en femårsperiod.