08 april 2025

Professor Fredrik Gustafsson från ISY föreläste nyligen för en grupp elever från Kenya som besökte LiU, tillsammans med universitetslektorn P-O Hansson, IEI.

Två forskare föreläser.
P-O Hansson och Fredrik Gustafsson. Fotograf: Ulrik Svedin

Det är Berzeliusskolans natur- och teknikklasser som deltar i ett elevutbyte med elever från gymnasieskolan Kenswed i Nairobi, som P-O Hansson är en av initiativtagarna till.

Både de svenska och de kenyanska eleverna fick chansens att träffa LiU-studenter som guidade runt dem på Campus Valla. De fick också information om studier vid Linköpings universitet samt om utbytesstudier via bland annat Erasmus. Värd för arrangemanget var Internationella enheten.

Sensorsystem

Fredrik Gustafsson, professor i sensorinformatik på ISY, föreläste om projektet Ngulia. Det handlar om ett sensorsystem utvecklat vid LiU och som finns i drift i nationalparker, bland annat i Kenya och Sydafrika.

− Med hjälp av GPS-taggar på djuren och kameror vid gräns och andra strategiska positioner kan man i det här systemet övervaka mycket stora områden. Och på så vis också hjälpa nationalparkernas vakter att identifiera och följa de stora vilda djuren. Men också tjuvskyttar och elfenbensjägare, förklarar Fredrik Gustafsson.

Både Fredrik Gustafsson och P-O Hansson är med i styrelsen för Smart Savannahs, en svensk insamlingsförening som finansierar den teknik som utvecklats vid LiU till nya parker.

Samarbete

Projekt Ngulia och m-learning är kopplade till ett samarbetsavtal med universitetet i Nairobi.

− Jag blev inbjuden att berätta om mitt arbete med forskning och utveckling av m-learning, berättar P-O Hansson, som undervisar i ämnesdidaktik inom samhällskunskap, och han arbetar på avdelningen för Statsvetenskap på IEI.

− M-learning handlar om att skapa möjligheter till lärande och utbildning via smartphones och andra mobila enheter. Det finns ett stort behov av utbildning i många glest befolkade och fattiga områden i Afrika. Och här har vi tagit fram ett system som kan fungera med solcellsdrivna läsplattor, och till relativt låga kostnader.

Utbildningarna som erbjuds kan leda till att kursdeltagarna startar en verksamhet inom hantverksyrken till exempel, och resultaten visar att deltagarna ökar sin inkomst efter utbildningarna.

Lärarna och eleverna var imponerade av Campus Valla och uttryckte att de var nöjda med besöket.

Kontakt

Relaterat innehåll

Organisation

Senaste nytt från LiU

Jonas Rohdin, Steve Lien, Martin Vikblad och Chipo Ziyambe.

LiU och Stanford utvecklar drönarteknik för skogsbrandsövervakning

Studenter från Linköpings universitet och Stanford har utvecklat en drönare som kan hjälpa brandmän att bekämpa skogsbränder på ett säkrare och smartare sätt.

Många vill läsa program på LiU - antagningsbeskedet är här

Intresset för LiU:s utbildningsprogram har ökat, men totalt sett har något färre antagits jämfört med förra hösten. Samtidigt har vissa program, som Läkarprogrammet och vissa civilingenjörsprogram, tagit in fler studenter.

Studenter från kursen From Lab to Market deltar i rundvandring i labbet

Från labb till marknad med studenters hjälp

I takt med att världen söker hållbara energilösningar har grön vätgas seglat upp som en nyckelspelare i omställningen. Vid Linköpings universitet får studenter nu chansen att arbeta med verkliga utmaningar kopplade till denna teknik.