08 november 2023

Möt doktoranderna som verkar i gränslandet mellan akademi och praktik. Deras uppgift är att undersöka hur en rättvis klimatomställning kan förverkligas på en lokal nivå.

De sju doktoranderna mot en bakgrund av träd
Från vänster: Marjan Tavakoli, Agathe Malbet, Gavin Nilsson Lewis, Bahareh Maleki, Ida Röstlund, Sara Malm och Kim von der Heide

De sju doktorander som rekryterades under våren till forskarskolan Just Transitions är nu på plats. De har alla minst en handledare från akademin och en från praktiken.

— Vi är verkligen glada att doktoranderna är på plats, och det finns en bredd och spänst i konstellationen som vi ser fram emot att arbeta med de närmsta åren, säger Stefan Holmlid, Institutionen för datavetenskap vid LiU och ledare för forskarskolan.

Den första doktorandkursen har startat och diskussionerna kring vad forskningen ska fokusera på är i gång. Läs mer doktoranderna och deras handledare på plattformen Urban Futures: Möt doktoranderna.

Kontakt

Nyheter inom forskarskolan Just Transitions

Senaste nytt från LiU

Inför klimatmötet COP30: ”Det ser riktigt risigt ut”

Det görs för lite och för långsamt. Den bistra bedömningen gör LiU-forskarna Mathias Fridahl och Maria Jernnäs inför årets stora internationella klimatmöte i brasilianska Belém. Men de flesta länder har inte gett upp klimatarbetet.

Brandman framför bilvrak.

Forskning om exoskelett, lokalvårdare och chefer får 16,7 miljoner

LiU får 16,7 miljoner kronor från Afa Försäkring. Forskningsprojekten handlar om exoskelett för räddningspersonal, sjukskrivning för lokalvårdare, hur det är att vara chef på deltid samt digitala arbetsmiljöer inom vård och omsorg.

Exteriör Campus US.

LiU får 220 miljoner från Vetenskapsrådet

Vetenskapsrådet har beslutat om fördelningen av bidrag i fyra stora utlysningar. Linköpings universitet får totalt 220 miljoner kronor fördelat på 47 forskare.