19 januari 2025

Ellen Ivarius Andersson tog efter tre år på lärarprogrammet studieuppehåll för att bli kårordförande i StuFF. Nu har hon även blivit vice ordförande i ECIU Student Council.

ECIU Student Council hade sitt första fysiska möte hösten 2024.
ECIU Student Council under sitt första fysiska möte hösten 2024. Fotograf: Knut Solvig

Ellen Ivarius Andersson.
Ellen Ivarius Andersson.Fotograf: Nike Johansson
Ellen har sedan 2023 varit studeranderepresentant både lokalt på ECIU på LiU och i ECIU University. Hösten 2024 skapade hon och hennes motsvarigheter på de andra universiteten inom ECIU en grupp för studentrepresentanter, en grupp som kom att bli ECIU Student Council där hon nu har blivit vald till vice ordförande.

ECIU Student Council träffas fyra gånger per år för att bestämma exempelvis vilka utbildningar ECIU University ska satsa på och hur utbildningspolicyn ska se ut. De tillsätter även studentrepresentanter till ECIU:s centrala styrelse och andra arbetsgrupper inom ECIU University. Som vice ordförande är Ellen, tillsammans med övriga i presidiet, ansvarig för att planera möten och projekt samt att representera studentperspektivet i olika sammanhang.

– Just nu är jag bland annat med i arbetsgruppen inför ECIU University Forum 2025, berättar hon. Till ECIU University Forum bjuds studenter, administrativ personal och lärare från alla ECIU-lärosäten in till en konferens om utbildning och innovation.

Internationellt engagemang för studentinflytande

Ellen tycker sammanhanget som ECIU Student Council skapar är väldigt häftigt. Studenterna är nya för varandra och de har allihop gett sig in i ett projekt där de inte riktigt vet vad som väntar dem.

– Det är häftigt att vara en del av en internationell miljö och träffa studenter från andra länder som också jobbar med studentinflytande, berättar hon.

Hon berättar vidare om hur alla engagerades nytänkande, optimism och vilja gör att ingenting är omöjligt.

– Allt engagemang en gör uppskattas och då är det extra kul att bidra, fortsätter hon.

Hon hoppas att skapande av gruppen ska bidra till ett starkt studentinflytande som är välgrundat hos studenterna som de representerar. Målet är att se till att ECIU University skapar utbildning och aktiviteter som studenterna faktiskt vill ha.

Nästa steg för ECIU Student Council

Ellen ser mest fram emot att få skriva ihop ett åsiktsprogram för studenterna.

– Det kommer bli många diskussioner för att komma överens om vad studenter från de 12 olika europeiska lärosätena tycker om utbildning, menar hon.

I samband med skapandet av åsiktsprogrammet hoppas de även kunna stärka kopplingen till ECIU Universitys styrelse. På ECIU:s styrelsemöte som hålls i Bryssel i början av 2025 ska Ellen och de andra i presidiet för ECIU Student Council medverka för att diskutera studentinflytande.

– Det är studenterna som vet bäst hur det är att vara student, avslutar hon.

Senaste nytt från ECIU University

LiU i ledningen för utveckling av lärarutbildningar i Europa

LiU tar en ledande roll i arbetet med att utveckla Europas lärarutbildningar och pedagogisk innovation. Med fokus på internationellt samarbete och AI:s roll i utbildning stärker LiU sina insatser för framtidens lärarstudenter och undervisning.

ECIU University Creathon 2024.

Ett creathon med fokus på att lösa framtidens digitala städer

Framtidens digitala städer och kommuner står inför flera utmaningar. Hur ska de kunna leverera samhällsnyttig information när den digitala utvecklingen är snabbare är någonsin och när mottagaren nås av en oavbruten, ständig informationsöverföring?

En person tittar in i kameran.

Jan-Ingvar Jönsson ny ordförande för ECIU

Rektorn vid Linköpings universitet, Jan-Ingvar Jönsson, har blivit utsedd till ny ordförande för det europeiska nätverket för innovativa universitet i Europa, ECIU.

Läs mer om ECIU University

Senaste nytt från LiU

Manlig student vid dator

Lärarstudenter hjälper elever vässa sina texter

Skrivandecoach.se är en ny tjänst från Linköpings universitet som erbjuder individuell hjälp till elever på högstadiet och gymnasiet som vill förbättra sitt skrivande. Coacherna är lärarstudenter specialiserade på svenska och svenska som andraspråk.

Flagga på halv stång vid Linköpings universitet.

LiU flaggar på halv stång

Under onsdagen vajar flaggorna på halv stång på universitetets samtliga campus med anledning av den av den tragiska skolskjutningen i Örebro.

Manlig lärare simulerar undervisning inför lärarkollegor

Digitala simuleringar utvecklar lärares ledarskap

Lärares ledarskap kan vara en nyckel till att öka studiero och trygghet i klassrummen. På LiU får nu yrkesverksamma lärare utveckla sitt ledarskap genom digitala simuleringar där de undervisar avatarer.

Taggar