06 november 2017

Linköpings universitet och Hudiksvalls Hydraulikkluster inleder nu STEALTH, Sustainable Electrified Load Handling, det största forskningsprojektet inom svensk hydraulik idag. Målet är att elektrifiera en av Sveriges viktigaste exportprodukter.

Mobil hydraulik är en viktig del av svensk fordonsindustri där Sverige idag är världsledande. För att behålla konkurrenskraften och för att säkra en viktig strategisk länk i svensk fordonsindustri startar nu Flumes (Fluida och Mekatroniska System) på Linköpings universitet ett forskningsprojekt tillsammans med HHK (Hudiksvalls Hydraulikkluster) och fem av dess medlemmar: Hiab, Sunfab, Huddig, Tube och OilQuick.

STEALTH har beviljats forskningsmedel från Fordonsstrategisk Forskning och Innovation och från Energimyndigheten.

Energibesparing

Energi som passerar genom hydrauliska system står för cirka två procent av all energianvändning i USA, vilket motsvarar energianvändningen för allt passagerar- och transportflyg. Förhållandet är sannolikt detsamma i Sverige. Genom STEALTH förväntas LiU och HHK nu spara 80 procent energi under själva användningen av hydrauliska kranar, vilket ger en genomsnittlig bränslebesparing på upp till 10 procent för en kranbil.

– Den potentiella samhällsvinsten och energieffektiviseringen är enorm. Hydrauliken är en lågt hängande frukt som har fått stå åt sidan för andra insatser som kostar långt mer per besparad liter diesel, säger LiU-forskaren Alessandro Dell'Amico, projektledare för STEALTH.

Genom STEALTH kan ny energieffektiv hydraulik hjälpa till att snabba på elektrifieringen av den globala fordonsflottan. Dessutom finns den strategiska kompetensen i Sverige – och den är tillgänglig för svenska företag.

Styrka inom hydraulik

– Tack vare STEALTH och Linköpings universitet, som är en akademisk partner till HHK, kan vi para vår industriella kreativitet med Sveriges starkaste akademiska institution inom hydraulik. Det betyder att världen kommer att få se många nya innovationer från Hudiksvall de kommande åren, säger Paul Bogatir klusterledare för HHK.

Att elektrifiera den mobila hydrauliken är en viktig samhällsfråga eftersom beslutsfattare ställer allt högre krav på bränsleförbrukning, partikelutsläpp och bullernivåer i stadsmiljöer. Städer över hela världen kommer inom bara några år att begränsa användningen av dieseldrivna lastbilar och andra tunga dieselfordon i stadskärnorna. Eldrift är en lösning på utmaningen.

– För att städer och logistik överhuvudtaget ska fungera måste även framtidens kranar, grävaggregat och lastväxlare anpassas för eldrift, säger Marcus Rösth, R&D Manager för Hiab Control Systems.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

Claudia Tazreiter berättar om sitt arbete.

Den migrerande professorn

Som barn på 1970-talet emigrerade Claudia Tazreiter från Österrike till Australien tillsammans med sin familj. Sedan drygt tre år är hon tillbaka i Europa. Nu som professor vid LiU. Det är inte en slump att hennes område är migration.

Fler sökande till program på LiU

När anmälan till höstterminen stängde hade 411 200 personer skickat in minst en anmälan. Det är en ökning med en procent jämfört med 2024. På LiU ökar antalet sökande till program med tre procent.

Tre personer står på en bro och lutar sig mot räcket

Drygt 20 miljoner till välfärdsforskning vid LiU

Tre projekt från LiU får totalt 20,9 MKR från Forte i utlysningen ”Tillämpad välfärdsforskning”. Ett av projekten ska belysa villkoren för de som har trillat mellan stolarna i välfärdsstaten. Projektet leds av Centrum för kommunstrategiska studier.