12 december 2023

”Felicia Andreassen har valt ett mycket angeläget forsknings- och samhällsproblem kopplat till roll- och ansvarsfördelningen i de offentliga planerings- och beslutsprocesserna. Hennes uppsats kännetecknas av en hög metodologisk färdighet, ett ambitiöst bruk av adekvat litteratur och andra befintliga källor samt intervjuer med relevanta personer.”

En man som delar ut ett pris till en kvinna
Johan Wänström. universitetslektor i statsvetenskap på CKS överlämnar blomma och diplom till Felicia Andreassen som skrivit årets kommunuppsats 2023. Fotograf: Marie-Louise Elebring

Så löd juryns motivering när masteruppsatsen i statsvetenskap ”Demokrati i gråzonen? En demokratiteoretisk värdering av överenskommelsen mellan staten och Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) om förlossningsvård och kvinnors hälsa 2023” blev utsedd till vinnare i Centrum för kommunstrategiska studiers (CKS) årliga uppsatstävling och samtidigt förärades med titeln ”Årets kommunuppsats 2023”.

SKR:s maktposition har kritiserats av opinionsbildare och granskande myndigheter men det finns lite forskning om SKR:s roll gentemot staten samt överenskommelser. Det var delvis det som gjorde mig intresserad av att forska vidare i ämnet, säger Felicia Andreassen som skrivit den vinnande uppsatsen.

För mig var det viktigt att belysa det demokratiska perspektivet. Demokrati kan inte tas för givet utan måste hela tiden återerövras, annars finns det risk för att den offentliga maktutövningen kan gynna andra intressen än den allmänna, fortsätter Felicia.

Mot den bakgrunden valde Felicia att i sin uppsats kartlägga och bedöma hur demokratiskt legitimt framtagandet är av en överenskommelse mellan regeringen och SKR. Hon valde att titta på överenskommelsen om förlossningsvård och kvinnors hälsa 2023 utifrån tre frågeställningar:

- Hur såg beslutsprocessen ut?

- Vilken roll hade regionpolitikerna?

- I vilken utsträckning förhåller sig överenskommelsen till centrala demokratiska värden?

Genom analyser av relevanta dokument och intervjuer med nyckelpersoner kunde Felicia bland annat konstatera att beslutsprocessen uppvisar brister i främst ansvarsutkrävande, öppenhet och transparens, något som ökar risker för att andra intressen än allmänintresset kan påverka överenskommelser.

Samtidigt är överenskommelser ett sätt att hantera det komplexa flernivåsystemet och
effektivisera politiska processer. Men frågan om vad som händer med den lokala demokratin kvarstår, eftersom författaren menar att det enbart är regeringen och SKR som har insyn i förhandlingsrummet.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Fakta

Centrum för kommunstrategiska studier (CKS) bjuder varje år in till en uppsatstävling där det vinnande bidraget koras till Årets kommunuppsats vid Linköpings universitet. Juryn består av CKS styrelse, där representanter från Linköpings universitet samt Östergötlands kommuner sitter med.
Vinnaren får 20 000 kronor och uppsatsen publiceras i CKS rapportserie.


Relaterat innehåll

Kontakt

Läs fler nyheter från CKS

Bild på en man i skjorta och kavaj

Ny rapport om kommunala strategier för en hållbar framtid

Robert Jonsson är en av flera författare till en ny rapport från Kommuninvest. Syftet med rapporten är bland annat att bidra med strategier för kommuner att hantera förändrade ekonomiska förutsättningar.

bokmingel på cks

Lärobok lyfter kommunernas roll i svensk politik

I en ny utgåva av läroboken Politik och förvaltning i svenska kommuner, ges en introduktion till de svenska kommunerna – hur de vuxit fram, hur de styrs och hur den lokala demokratin i Sverige fungerar. Gissur Erlingsson är en av bokens författare.

Lika partier leka bäst?

I en ny studie från Centrum för kommunstrategiska studier, CKS, har forskaren Johan Wänström studerat kommuner där S 0ch M styr i koalition. Han undersöker bland annat varför man valt att styra tillsammans och hur samarbetet har fungerat.

Senaste nytt från LiU

Tåg på station.

Punktligare tåg med striktare tidtabeller

Ett tydligare regelverk när Trafikverket lägger tågens tidtabeller skulle minska antalet förseningar. Det har Emma Solinen visat i sin avhandling från Linköpings universitet och vissa av metoderna är redan implementerade hos Trafikverket.

Theopisti Stylianou-Lambert.

Theopisti Stylianou-Lambert blir nästa Moa Martinsonprofessor

Theopisti Stylianou-Lambert är visuell konstnär/forskare och professor vid Cyperns tekniska universitet. Hennes forskning och konst fokuserar på museistudier och visuell sociologi, med särskild tonvikt på fotografi och framväxande teknologier.

Visionsskiss över den planerade Studentlunden vid Corson

Corson genom Campus Valla på ny kurs

Den kilometerlånga Corson, pulsådern genom Campus Valla, ska nu få en rejäl ansiktslyftning. Fastighetsägaren Akademiska Hus satsar nära 85 miljoner kronor på en makeover som kommer pågå under drygt två år.