27 mars 2024

Katarina Sandberg, doktorand i statsvetenskap på CKS, har nått en milstolpe i sina doktorandstudier. Häromveckan fick hon sin första artikel publicerad i en vetenskaplig tidskrift. 

katarina_sandberg Fotograf: Marie-Louise Elebring

Katarina skriver en så kallad sammanläggningsavhandling, vilket innebär att hennes doktorsavhandling ska innehålla ett antal artiklar.

– Eftersom jag ska skriva flera artiklar är den här första en konkret milstolpe på väg till den färdiga avhandlingen. Det är också ett kvitto på att även en extern part tycker att min forskning är relevant och värd att publicera, säger Katarina.

Lång väg till publicering

Processen med att få en artikel skriven, granskad och publicerad är betydligt längre än vad man kan tro. För Katarina tog det elva månader från att hon skickade in artikeln tills den blev publicerad. Och det är inte ovanligt på något sätt.

Till att börja med måste tidskriften som tar emot artikeln bestämma sig för att granska den. Det händer att artiklar får avslag helt, och då måste författaren hitta en annan tidskrift. Men i Katarinas fall blev artikeln godkänd för granskning.

– När jag väl fått besked om att min artikel skulle granskas tog det ett par månader innan jag fick granskarnas kommentarer, som jag sedan gjorde omarbetningar utifrån, och så gick det ett varv till med nya kommentarer och revideringar innan den äntligen blev accepterad och publicerad, säger Katarina Sandberg.

Lära av de egna misstagen

Att skriva sin första artikel har varit utmanande, roligt och en viktig lärprocess. Katarina har sedan hon började doktorera haft inställningen att det är nu hon ska ta chansen att lära sig sådant hon inte kan sedan tidigare.

– Till exempel har jag utforskat en ny vetenskaplig metod jag använder i mitt avhandlingsarbete. Jag har också kunnat lägga ner många timmar på att lära mig ett nytt statistikprogram, säger Katarina.

– Det är under doktorandtiden som det finns utrymme för att lära sig helt nya saker och framför allt utrymme att göra sina egna misstag. Att lära från sina egna misstag kan vara minst lika lärorikt som att få undervisning och goda råd av kloka handledare och lärare, fortsätter hon.

Mellankommunal samverkan

Katarina undersöker effekterna av mellankommunal samverkan i sin avhandling. Artikeln “The more the merrier? Examining the effects of inter-municipal cooperation on costs and service quality in upper secondary education” är publicerad i Journal of Economic Policy Reform. I artikeln undersöker hon vad som händer när kommuner delegerar ansvaret för gymnasieutbildning till kommunalförbund.

Kontakt

Läs fler nyheter från Centrum för kommunstrategiska studier

En stolpe med en massa gatuskyltar på.

Lokal ekonomi för en hållbar samhällsförändring

Från den föreningsdrivna lanthandeln till energigemenskapen. Den lokala ekonomin tar sig olika uttryck beroende på platsens förutsättningar och människorna som bor där. Just därför kan den driva den hållbara omställningen, visar en ny bok.

Flygfoto över ett industriområde.

Kommuner och forskare letar lösningar för industriell och urban symbios

Det som för vissa är avfall kan för andra bli en värdefull resurs. Detta är kärnan i cirkulär resursanvändning där företag kopplas samman för att använda råvaror på ett mer effektivt sätt. Här kan kommunerna vara nyckelaktörer, men hur?

Skuggan av en person i ett rum

Kunskap och förebyggande insatser avgörande för färre barn i kriminalitet

Att barn rekryteras till kriminella nätverk och begår grova brott har blivit vanligare de senaste åren. Forskningen visar att tidiga och förebyggande insatser är avgörande för att vända utvecklingen. Men då krävs kunskap och stöd till lokala aktörer.

Senaste nytt från LiU

Toomas Timpka.

Ingen koppling mellan covid-vaccin och minskat barnafödande

Vaccin mot covid-19 är inte orsaken bakom minskat barnafödande, visar en studie från LiU. Resultaten talar emot rykten om vaccinering och minskad fertilitet.

Studenter som möts och pratar runt ett fikabord.

Ukrainska forskare och studenter besökte LiU

Det ukrainska samhället måste upprätthållas under kriget. Andra länder i Europa kan bidra med kunskap och strukturer. LiU deltar i det svensk-ukrainska projektet STREAM-U, och tog nyligen emot en grupp forskare, tjänstemän och studenter.

Flaggor vajar utanför Studenthuset.

Nya namn i universitetsledningen

Från den förste februari är Louise Ödlund ny vicerektor för forskning vid LiU. Samtidigt går Agneta Frode Blomberg in som tillförordnad universitetsdirektör.