30 juni 2018

Ida Kåhlin kliver i år upp till plats 43 på tidningen Dagens Medicins lista över de mest inflytelserika inom hälso- och sjukvården.

Ida Kåhlin är universitetslektor vid Institutionen för samhälls- och välfärdsstudier (ISV) och förbundsordförande för Sveriges Arbetsterapeuter. Förra året var hennes placering på Dagens Medicins maktlista plats 51–100. I år klättrar hon upp till plats 43.

I januari fick hon Dagens Medicins stora debattpris. Motiveringen löd "hon tar på ett självklart sätt ställning för människor med sjukdom eller funktionsnedsättning". På Dagens Medicins webbplats kan vi läsa att många makthavare ser Ida som en självklar person bland vårdens 50 mäktigaste.

Skiften i toppen på Maktlistan 2018 (Dagens Medicin, 2018-06-27)

Foto: Jonas Malmström

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Män som besöker LiU.

De första M-teknologerna vet hur M:et kom på plats

De var några av de första studenterna på M-linjen vid Linköpings tekniska högskola, LiTH. Nu ordnar de ett jubileum för maskinteknologerna under åren 1969−1975. Och de får hjälp av dagens M-studenter.

Pristagaren: "Genetik är lite som Vilda västern"

Colm Nestor har utsetts till 2025 års mottagare av Onkel Adams pris för framstående forskning vid Medicinska fakulteten. Han forskar om genetiska förklaringar till varför autoimmuna sjukdomar och infektioner drabbar kvinnor och män i så olika grad.

Claudia Tazreiter berättar om sitt arbete.

Den migrerande professorn

Som barn på 1970-talet emigrerade Claudia Tazreiter från Österrike till Australien tillsammans med sin familj. Sedan drygt tre år är hon tillbaka i Europa. Nu som professor vid LiU. Det är inte en slump att hennes område är migration.