08 mars 2018

Entangled Narratives. Collaborative Storytelling and the Re-Imagining of Dementia handlar om vikten av att faktiskt lyssna på personer som lever med demens och deras berättelser.

Lars-Christer Hydén har släppt den internationella boken Entangled Narratives. Collaborative Storytelling and the Re-Imagining of Dementia.

Eftersom människor lever längre med demens i hemmiljö, så behöver vi veta mer om hur personer med demens och deras anhöriga kan lära sig att leva med demens i sin vardag. Ett av de viktigaste sätten för att dela upplevelser i det vardagliga berättandet. Att lära sig mer om hur personer med demens kan berätta tillsammans med sina familjer och vänner kan hjälpa till att upprätthålla relationer och identiteter.

Här kan du läsa mer om boken och beställa den.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

Många vill läsa program på LiU - antagningsbeskedet är här

Intresset för LiU:s utbildningsprogram har ökat, men totalt sett har något färre antagits jämfört med förra hösten. Samtidigt har vissa program, som Sjuksköterskeprogrammet och Läkarprogrammet, tagit in fler studenter.

Studenter från kursen From Lab to Market deltar i rundvandring i labbet

Från labb till marknad med studenters hjälp

I takt med att världen söker hållbara energilösningar har grön vätgas seglat upp som en nyckelspelare i omställningen. Vid Linköpings universitet får studenter nu chansen att arbeta med verkliga utmaningar kopplade till denna teknik.

Valentin Polishchuk.

Miljonstöd till forskningsprojekt som stärker Norrköping och universitetet

Tre projekt vid Campus Norrköping får 3,9 miljoner kronor från Norrköpings fond för forskning och utveckling för att stärka lokal samhällsutveckling och universitetets forskningsmiljö.