20 februari 2018

Social Research Methods in Dementia Studies. Inclusion and Innovation handlar om forskningsmetoder som kan användas när man arbetar tillsammans med personer som lever med demenssjukdomar.


De samhällsvetenskapliga forskningsmetoder som i första hand har använts för att studera demens har varit intervjuer, fokusgrupper och observationer. De flesta av dessa metoder har tidigare använts av forskare inom andra samhällsvetenskapliga områden, men hur de skall användas inom området demensstudier, är en förhållandevis ny fråga.

I boken Social Research Methods in Dementia Studies visar forskare från England tillsammans med svenska kollegor från CEDER hur forskare kan anpassa sina metoder så att de utgår från de behov och förutsättningar som personer som lever med demens har.

Läs mer och beställ boken här.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

Forskare håller en lysande glasplatta i pincett.

Framtidens lysdioder är billiga och miljövänliga

Kostnad, teknisk prestanda och miljöpåverkan – det är de tre viktigaste aspekterna för att en ny typ av lysdiodsteknik ska få brett kommersiellt genomslag på i samhället. Det har LiU-forskare kommit fram till i ett tvärvetenskapligt samarbete.

Medieteknik och elektronik matchar arbetsmarknaden

Två av LiU:s civilingenjörsutbildningar har nu gjorts om för att ännu bättre matcha arbetsmarknadens behov. Det handlar om utbildningarna inom medieteknik och artificiell intelligens samt elektronik och systemdesign.

Tåg på station.

Punktligare tåg med striktare tidtabeller

Ett tydligare regelverk när Trafikverket lägger tågens tidtabeller skulle minska antalet förseningar. Det har Emma Solinen visat i sin avhandling från Linköpings universitet och vissa av metoderna är redan implementerade hos Trafikverket.