04 november 2019

32 medlemmar från hela världen har valts ut att ingå i den nyinrättade IEEE Visualization Academy, en av dem är Anders Ynnerman, professor i vetenskaplig visualisering vid LiU. ”Otroligt kul att räknas som en av pionjärerna” kommenterar han.

Porträtt av Anders Ynnerman som föreläser i domteatern. Bilden är tagen snett underifrån.
Anders Ynnerman föreläser i domteatern, Fotograf: Thor Balkhed

Visualisering är ett forskningsområde som nu har funnits i över 40 år. En av vetenskapsområdets verkliga pionjärer är Anders Ynnerman, professor, avdelningschef för Medie- och informationsteknik, Campus Norrköping, och direktör för Visualiseringscenter C. Under nästa år tillträder han också som programdirektör för WASP, Wallenberg AI Autonomous System and Software Program.

Under förra året fick han ta emot IEEE Visualization Technical Achievement Award för sitt bidrag till utvecklingen av volymvisualisering som enligt motiveringen haft en extraordinär betydelse både inom medicin och för möjligheten att kommunicera vetenskap till allmänheten.
– Många har sett det virtuella obduktionsbordet, men vår visualiseringsforskning spänner över ett stort område. Just nu är det fokus på visualisering och AI samt visualisering av rymden i domteatern, säger Anders Ynnerman.

Visualiseringens pionjärer

IEEE, The Institute of Electrical and Electronics Engineers, är en världsomspännande organisation för forskare och ingenjörer inom elektronik-området med 423 000 medlemmar i 160 länder. Organisationen har nu beslutat samla världens främsta forskare inom området visualisering till IEEE Visualization Academy, ett visualiseringens Hall of fame. 32 medlemmar är utvalda till en början, alla har de tilldelats någon av IEEE Visualizations utmärkelser under åren.

– Det är oerhört hedrande att få vara med i denna akademi som består av de ledande forskare över hela världen som skapat och utvecklat visualisering som forskningsområde under de senaste 40 åren, säger Anders Ynnerman.

I uppdraget ingår såväl att vara en rådgivande instans till IEEE som att fungera som mentor för talangfulla unga forskare inom visualiserings-området.

Anders Ynnerman invald i IEEE Visualization Academy.

Kontakt

Visualisering vid LiU

Senaste nytt från LiU

Murat Mirata, universitetslektor, och Marianna Lena Kambanou, biträdande universitetslektor, utanför A-huset.

LiU-forskare: Stora möjligheter till ökad resurseffektivitet

Behovet av att få mer kunskap och erfarenhet av implementering av industriell symbios i Europa ledde till EU-projektet Coralis – nu är det avslutat. Forskare från LiU har ansvarat för två av dess huvudområden: utbildning och forskning inom ledning.

en man och en kvinna med frack och festklänning

Paret som var med från början förklarar LiU:s framgång

LiU gav dem först möjligheten att leva tillsammans. Sen fick de möjligheten att utvecklas och göra sina karriärer. Karin Fälth Magnusson och Karl-Eric Magnusson har sett LiU växa och lyckas.

Per Frankelius och Karolina Muhrman står framför en skärm och föreläser.

I Smaklabbet möts idéer om framtidens mat

Smarta traktorer som harvar och drönare som hittar ogräs. I takt med klimatförändringarna utmanas matproduktionen. Hur kan tekniken hjälpa oss, och hur kommer maten att smaka? I Smaklabbet utforskas framtidens livsmedel.