26 mars 2020

Forskning, kunskapsinsamling och aktiviteter på både i Sverige och internationellt. Här är Barnafrids verksamhetsberättelse 2019.

Bild på förstasidan av Barnafrids årsberättelse 2019.
Bild på förstasidan av Barnafrids årsberättelse 2019.

Under året 2019 har Barnafrid funnits med på många olika arenor, både svenska och internationella.

Här är verksamhetsberättelsen från 2019. (pdf)

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En lastbil som kör på en motorväg bredvid ett grönskande fält.

Tunga transporter på grön vätgas dyrare i Norden

Grön vätgas gjord med sol- och vindkraft skulle vara billigare att producera på sydligare breddgrader jämfört med i Norden. Det visar en studie från LiU.

Porträttbild, kvinnlig forskare.

Kunderna behöver trygghet när företagen tar in AI-teknik

Som kunder kan vi bli både nöjda och mer intresserade när ett företag erbjuder digitala, innovativa tjänster, till exempel en AI-baserad lösning. Samtidigt kan detta få oss att avvisa sådana tjänster.

En kvinna sitter vid ett skrivbord och läser en bok.

I amerikanska poeters sällskap

Litteraturforskaren Elin Käck är förmodligen den enda som gjort prao hos en poet. Numera tillbringar hon gärna somrarna i olika arkiv och har nyligen presenterat sin forskning om amerikanska diktares resor i 1900-talets Europa.