Institutet för analytisk sociologi (IAS)

Vid Institutet för analytisk sociologi (IAS) bedrivs avancerad spetsforskning rörande viktiga samhällsfrågor. Forskningen är sociologiskt inriktad i termens ursprungliga och breda mening. Vid institutet finns forskare från ett flertal olika discipliner.

Analytisk och sociologisk forskning för att få förståelse för sociala, politiska och kulturella processer

Den analytiska sociologin söker att nå en fördjupad och mer detaljerad förståelse av viktiga sociala, politiska och kulturella processer.

Genom en kombination av statistiska analyser av stora databaser, detaljerade mikrostudier, datorsimuleringar och datorvisualiseringar söker forskningen vid IAS att uppnå en förbättrad förståelse för varför individer handlar som de gör och de samhälleliga konsekvenserna av deras handlande. Med hjälp av s.k. agent-baserade simuleringsmodeller nås en djupare förståelse för kopplingen mellan mikro och makro och med dessa modeller är det även möjligt att genomföra olika ”virtuella experiment” som skulle vara omöjliga att genomföra i verkligheten.

En betydande del av forskningen studerar individers mobilitet på olika marknader – arbetsmarknaden, bostadsmarknaden och skolmarknaden – och hur dessa marknader hänger samman och påverkar varandra. Forskningen är särskilt inriktad mot de dynamiska processer som gör att individer med vissa socio-demografiska egenskaper hamnar på vissa arbetsplatser, skolor och grannskap och vilka konsekvenser detta får för den verksamhet som bedrivs där och för individerna själva.

Institutets interdisciplinära sammansättning gör det möjligt för institutets forskare att på ett nydanande sätt utnyttja metoder och analysredskap som utvecklats inom andra ämnesområden än deras egna.

IAS bildades 2014. Institutet är organisatoriskt knutet till Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling men verksamheten är fakultetsövergripande och inkluderar forskare från ett flertal olika discipliner. IAS leds av en styrelse. Peter Hedström är föreståndare för institutet och Sarah Valdez och Karl Wennberg är biträdande föreståndare.

Du hittar oss i det vackra industrilandskapet vid Motala ström i centrala Norrköping.

Välkommen hit!

Events

Forskning

Utvalda publikationer

Identifying Complex Dynamics in Social Systems: A New Methodological Approach Applied to Study School Segregation

Författare: Viktoria Spaiser, Peter Hedström, Shyam Ranganathan, Kim Jansson, Monica K Nordvik, David J T Sumpter

Publ 2016
Typ Artikel i tidskrift
Till publikationen

Crowd Wisdom Relies on Agents’ Ability in Small Groups with a Voting Aggregation Rule

Författare: Marc Keuschnigg, Christian Ganser

Publ 2017
Typ Artikel i tidskrift
Till publikationen

Causal Mechanisms in the Social Sciences

Författare: Peter Hedström, Petri Ylikoski

Publ 2010
Typ Artikel i tidskrift
Till publikationen

Publikationer

Länk till DIVA >>

IAS Working Paper Series

Länk to DIVA >>

Utbildning

Kontaktpersoner

Personal

Anknutna medarbetare

Ali Ahmed
Professor 
Linköpings universitet
ali.ahmed@liu.se

Michael Hörnquist
Professor
Linköpings universitet
michael.hornquist@liu.se

Anders Ynnerman
Professor
Linköpings universitet
anders.ynnerman@liu.se

Richard Öhrvall
PhD student
Linköpings universitet
richard.ohrvall@liu.se

Peter Bearman
Professor
Columbia University
psb17@columbia.edu
Website

Åsa Bråmå
Researcher
Linköpings universitet
asa.brama@liu.se

Francois Collet
Research Fellow
ESADE
francois.collet@esade.edu
Website

Thomas Grund
Research Fellow
University College Dublin
thomas.grund@ucd.ie
Website

Petter Holme
Professor
Sungkyunkwan University
holme@skku.edu
Website

Gianluca Manzo
Research Fellow
University of Sorbonne, CNRS
gianluca.manzo@cnrs.fr
Website

Robert D Mare
Professor
University of California, Los Angeles
mare@ucla.edu
Website

Tim Müller
Research Fellow
Humboldt-Universität zu Berlin
t.mueller@hu-berlin.de
Website

Adis Murtic
Director Localization and Transfers
Siemens Industrial Turbomachinery AB
adis.murtic@liu.se

Rebeca Ibarra Olivares
Research Fellow
Linköpings universitet
rebeca.ibarra@liu.se

Ryszard Szulkin
Professor
Stockholms universitet
ryszard.szulkin@sociology.su.se
Website

Tiantian Yang
Research Fellow
Duke University
ty41@duke.edu
Website

Elizabeth Roberto
Postdoktor
Princeton University
eroberto@princeton.edu
Website

Guilherme Chihaya Da Silva
Forskare
Umeå universitet
guilherme.chihaya@umu.se

Adress

Postadress

 Linköpings universitet Institutet för analytisk sociologi 601 74  NORRKÖPING

Besöksadress

Kopparhammaren 2 Norra Grytsgatan 10 Campus Norrköping

Om institutionen