12 november 2021

I september fick Centrum för kommunstrategiska studier (CKS) en ny medarbetare. CKS färskaste doktorand, Katarina Sandberg från Kristianstad, läste sin grund- och masterutbildning på Uppsala universitet.

katarina_sandberg
Fotograf: Marie-Louise Elebring

Den sista terminen av sin utbildning gjorde Katarina praktik på riksdagen som utredare på Riksdagens utredningstjänst. Hon har också en bakgrund som journalist, bland annat på Kulturnyheterna på SVT och tidningen Skolvärlden.

Katarina Sandberg planerar att undersöka effekterna av mellankommunal samverkan i sin avhandling. Arbetet med avhandlingen är kopplat till det Formasfinansierade projektet ”Mellankommunal samverkan – ett ändamålsenligt svar på kommunsektorns utmaningar?” som leds av forskare från CKS.

– Jag sökte mig till CKS för att jag lockades av att forskningen här är policynära och grundar sig i verkliga kommunala utmaningar, samtidigt som den håller vetenskaplig höjd, säger Katarina Sandberg.

Formellt har Katarina sin anställning på Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling, IEI, men hon är knuten till Centrum för kommunstrategiska studier, CKS, genom projektet hon jobbar med. Bo Persson är Katarinas huvudhandledare och hon har Gissur Erlingsson och Richard Öhrvall som biträdande handledare.


Kontakt

Fler nyheter från CKS

Lika partier leka bäst?

I en ny studie från Centrum för kommunstrategiska studier, CKS, har forskaren Johan Wänström studerat kommuner där S 0ch M styr i koalition. Han undersöker bland annat varför man valt att styra tillsammans och hur samarbetet har fungerat.

bild på en bok

Ny bok om hopp och framtidstro i krympande samhällen

Vad hoppas man på i ett samhälle som inte växer - i en tid med idéer om att utveckling är liktydigt med tillväxt och expansion? Det är en central fråga i Josefina Syssners senaste bok ”Hoppfulla platser? Om hopp och hoppfullhet i periferin”.

En kvinna sitter vid ett konferensbord med en dator och kaffekoppar framför sig

Årets kommunuppsats handlar om gränsdragningar i kommunalt beslutsfattande

Kristin Löf, tidigare masterstudent i statsvetenskap med inriktning på offentlig förvaltning, skrev den vinnande uppsatsen i 2024 års uppsatstävling på CKS.

Senaste nytt från LiU

Manlig person på stadsgata.

Förmånsbilar leder till fler och större fordon

När bensinpriset skjuter i höjden så är det medelinkomsttagare som först ändrar beteende. Det visar en landsomfattande studie vid LiU och VTI. Forskning visar även att skatterabatten på förmånsbilar leder till ökat bilinnehav samt större bilar.

Forskare diskuterar i labbet.

LiU Composite Lab öppnar dörrarna för avancerad materialforskning

Här ska forskning på nya material inom till exempel kolfiber, polymerer och komposit pågå i samverkan med näringslivet, forskningsinstitut, andra lärosäten och studenter. LiU Composite Lab är ett nyetablerat laboratorium, våren 2025.

Kvinnlig forskare och buss.

Forskning ska spara pengar och miljö i kollektivtrafiken

Är bussbiljetten för dyr? Det kan bero på att de offentliga upphandlingarna inom kollektivtrafiken ställer allt högre krav på entreprenörerna. I ett fyraårigt projekt ska LiU-forskare studera hur upphandlingen kan bli mer cirkulär.