12 november 2021

I september fick Centrum för kommunstrategiska studier (CKS) en ny medarbetare. CKS färskaste doktorand, Katarina Sandberg från Kristianstad, läste sin grund- och masterutbildning på Uppsala universitet.

katarina_sandberg
Fotograf: Marie-Louise Elebring

Den sista terminen av sin utbildning gjorde Katarina praktik på riksdagen som utredare på Riksdagens utredningstjänst. Hon har också en bakgrund som journalist, bland annat på Kulturnyheterna på SVT och tidningen Skolvärlden.

Katarina Sandberg planerar att undersöka effekterna av mellankommunal samverkan i sin avhandling. Arbetet med avhandlingen är kopplat till det Formasfinansierade projektet ”Mellankommunal samverkan – ett ändamålsenligt svar på kommunsektorns utmaningar?” som leds av forskare från CKS.

– Jag sökte mig till CKS för att jag lockades av att forskningen här är policynära och grundar sig i verkliga kommunala utmaningar, samtidigt som den håller vetenskaplig höjd, säger Katarina Sandberg.

Formellt har Katarina sin anställning på Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling, IEI, men hon är knuten till Centrum för kommunstrategiska studier, CKS, genom projektet hon jobbar med. Bo Persson är Katarinas huvudhandledare och hon har Gissur Erlingsson och Richard Öhrvall som biträdande handledare.


Kontakt

Fler nyheter från CKS

4,8 miljoner till forskning om kommunpolitikers arbetsmiljö och hälsa

Arbetsmiljön för de fyra procenten hel- och deltidsarvoderade kommunpolitikerna i Sverige är tuff. Dessutom finns tecken på att situationen försämrats de senaste åren. Nu ska forskare studera hur ledande kommunpolitikers hälsa påverkas.

Skuggor av människor mot en vägg

4,3 miljoner till forskning om sambandet mellan kommunal service, bostadsmarknad och populism

Kan lokala förändringar i tillgången till service leda till känslor av social uteslutning och en ökad mottaglighet för högerpopulistiska budskap? Den frågan står i fokus i ett nytt forskningsprojekt som har fått 4,3 miljoner kronor från Formas.

Närbild av en hand som stoppar ett röstkuvert i en låda

Så kan den lokala demokratin stärkas

När demokratins grundläggande värden hotas behöver kommunerna stå emot auktoritära strömningar. Vissa reformer kan bidra till en mer motståndskraftig lokaldemokrati. Att införa kommunal parlamentarism är en sådan reform.

Senaste nytt från LiU

Per Persson framför Ångströmhuset.

Nationell infrastruktur för forskning säkrar finansiering

Den nationella forskningsinfrastrukturen för avancerad elektronmikroskopi, ARTEMI, säkrar finansiering från VR i ytterligare två år. Infrastrukturen är avgörande för avancerad forskning inom bland annat materialvetenskap, oorganisk kemi och fysik.

Drönare i luften.

Drönare avslöjar oväntat höga utsläpp från reningsverk

Växthusgasutsläppen från många svenska vattenreningsverk kan vara mer än dubbelt så stora mot vad man tidigare trott. Det visar en ny studie från LiU där forskarna använt drönare med specialtillverkade sensorer för att mäta utsläppen.

Forskning om toppolitiker och barnhälsa får bidrag

Arbetssituationen för toppolitiker och en analys av förlossningsvård. Det är två av sex forskningsprojekt vid LiU får pengar från statliga forskningsfinansiären Forte. Mest får ett projekt som ska undersöka hur barns mående kan mätas och stärkas.