30 oktober 2023

Edwin Jager, professor på Institutionen för fysik, kemi och biologi, IFM, har med sin medsökande Nils-Krister Persson på Textilhögskolan i Borås fått fortsatt finansiering för sitt projekt "Textile muscles for augmenting garments" av Erling-Perssons Stiftelse. Anslaget på sex miljoner kronor sträcker sig över tre år. 

Edwin Jager, IFM, med sin medsökande Nils-Krister Persson på Textilhögskolan i Borås
Edwin Jager, IFM, med sin medsökande Nils-Krister Persson på Textilhögskolan i Borås Fotograf: Thor Balkhed
Den åldrande befolkningen i västvärlden ställer samhället inför nya utmaningar och större krav på vården. Många individer upplever nedsatt rörlighet eller minskad muskelstyrka på grund av åldrande, muskelsjukdomar, eller trauma. Faktorer som i sin tur kan leda till försämrad livskvalitet, brister i självständighet och social exkludering.

Möjligheter till långt och självständigt liv

Genom nya teknologier kan man dock möjliggöra att personer fortfarande kan leva ett både långt och självständigt liv.

Robotiska ortoser och exoskelett är exempel på hjälpmedel som både kan stödja rörelser i kroppsdelar och optimera rehabilitering. Dessvärre upplevs dessa ofta som onaturliga, stela och oböjliga. Därför menar forskarna Edwin Jager och Nils-Krister Persson att det behövs ett paradigmskifte av den här typen av hjälpmedel.

Genom att skapa hjälpmedel som efterliknar former och mjuka rörelser hos människan kan man skapa mer naturliga hjälpmedel för användaren som går att bära dolt under kläder. På detta sätt skulle stigmatisering kunna minskas vilket i sin tur även skulle möjliggöra anpassning och socialt sammanhang som är stora värden för folkhälsan.

Forskning inom textila muskler

Foto Thor Balkhed I samarbetet som nu blivit förlängt kommer Edwin Jager och Nils-Krister Persson få möjligheten att vidareutveckla sin forskning. De uttrycker stor tacksamhet till stiftelsen som valt att fortsätta stödja forskningen inom textila muskler och mekanisk aktiva textilier.

– Vi känner stor tacksamhet till stiftelsen som vill fortsätta att stödja vår forskning inom mekanisk aktiva textilier. Detta är nu tredje anslaget som vi har fått från dem. Och själva är vi också mycket glada för detta så att vi kan fortsätta med vår utveckling av textila muskler.

De ser båda fram emot att fortsätta samarbetsprojektet mellan LiU och Högskolan i Borås. Genom sin forskning kommer de att vidareutveckla textila muskler genom att kombinera avancerad textiltillverkning med nya elektromekaniska material.

De har redan förbättrat dem sedan första proof-of-concept 2017 och möjliggjort att integrera dem i olika textiler och prototyper. Det här stödet ger dem nu möjlighet att fortsätta utveckla sitt projekt och få ännu bättre prestanda av deras textila muskler.

Forskning för de globala målen

Foto Thor Balkhed Med fortsatt forskning kommer flertalet användningsområden kunna utvecklas. Vårdpersonal kan få assistans inom sjukvården och hantverkare som använder tunga verktyg i sin yrkesutövning kan få en hjälpande hand. Och med haptiska kläder, det vill säga kläder som ger användaren taktil återkoppling, så kommer videokonversationer få förutsättningar för att ge varandra en fjärrkram. Forskning som går hand i hand med de globala målen om hållbar utveckling, god hälsa och välbefinnande som är en grundläggande förutsättning för människor att nå sin fulla potential.

Läs mer om Erling Perssons Stiftelse: Erling Perssons stiftelse

Läs mer om forskningen

Läs mer om Instituionen för fysik, kemi och biologi

Läs mer om avancerade funktionella material

Fler artiklar från institutionen för fysik, kemi och biologi

Nya SciLifeLab Group Leaders vid LiU

Under februari 2025 godkände SciLifeLabs styrelse över tvåhundra SciLifeLab Group Leaders, flera arbetar vid BKV, HMV och IFM.

Porträtt( Feng Gao).

Prestigefyllt fysikpris till Feng Gao

Årets Göran Gustafssonpris i fysik går till LiU-professorn Feng Gao. Hans forskning fokuserar på hur nya material kan användas för nästa generations solceller och lysdioder bland annat. Prissumman ligger på totalt 7,5 miljoner kronor.

Forskare håller en lysande glasplatta i pincett.

Framtidens lysdioder är billiga och miljövänliga

Kostnad, teknisk prestanda och miljöpåverkan – det är de tre viktigaste aspekterna för att en ny typ av lysdiodsteknik ska få brett kommersiellt genomslag på i samhället. Det har LiU-forskare kommit fram till i ett tvärvetenskapligt samarbete.

Senaste nytt från LiU

Från studentliv till framgång

Niclas Söör sög ut det göttigaste ur studentlivet vid LiU. Det formade karriären. Här fick han idén till Dospace, ett slags kontorshotell med nära 1 400 medlemmar på elva platser i Sverige.

Många studenter arbetar med att utveckla och finslipa sina egenbyggda bilar inför tävlingen

Studenter bygger och tävlar med egna fordon

Studenter på Linköpings universitet tar sig an en ingenjörsutmaning där de konstruerar och tävlar med egna fordon. Genom praktisk problemlösning och teknisk innovation sätts deras kunskaper på prov.

Kvinnliga ingenjörsstudenter

Amanda Sternberg från LiU är Årets Tech-tjej 2025

Vinnare av Årets Tech-tjej 2025 är LiU-studenten Amanda Sternberg. Hon studerar fjärde året på civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi och brinner för att få fler kvinnor att välja en karriär inom tech. Priset delades ut av Microsoft.